Tuesday, April 15, 2008

CVS/Walgreens/Publix/Rite Aid


I went to Rite Aid and got the free after rebate items
SAMY shampoo
Colgate total used $1 coupon for a $1 profit
Adidas deoderant
Claritin 10 ct- 7.99-$1 rebate-$4 coupon=$2.99
Bic 4pk razors B1G1= $6.29- 2-$3 coupons = $.29 for 8 razors
2- Loreal Sublime Glow lotions B1G1 for $9.99 - 2-$1 Coupons= 2/$7.99
( Everyone knows tan fat looks better than white fat, right?)
Total=$10.27 I used my rebate check from last month to pay
Did you know you can sign the back of your rebate and they put it in as a check?

CVS
STILL NO SOFT SOAPS! You greedy pigs should share more, paleese!

Benefiber $6.89 -$2 Q & Gas X $5.79-$1.50 Q/=$9.18( Buy 2 get $10 ECB = profit of $1.82)
3- Kelloggs Raisin Bran Crunch $2.50 each- $3 coupon = 3/$4.50
4 colgate toothpastes B1G1= 4/$4.78-2-$1.50 Q & 2- $.75 Q = 4/$.28
2- 4 pack Kraft Mac & cheese = $6.00 ($2 ECB = 8/$4.00)
Dexatrim $19.99
Used $10/$50 CVS coupon & ECBs of $23.00 = $8.39 OOP/ made $12 ECB

2nd trip:
2- Benefibers @ $6.89=13.78- 2- $2 Q= $9.78 ( Buy 2 get $10 ECB)
ReInventing Beauty Magazine $.99
Used $5.98 ECB and paid $5.49 OOP / made $10 ECB

Walgreens
Free after rebate Wal-Itin $6.99
Just for men hair color- $7.99- $2 Q = $5.99(= profit $2 after rebate)
2-Crest 2/$3 -2-$1 Q = 2/$1.00
used RR of $3 off order
Total = $12.42- $7.10 paid with gift card = $5.32 OOP / rebater to be $14.98)

Publix
2-Classico sauce B1G1F= 2/ $2.59
2- Scrubbing Bubbles = 2/$2.97- 2-$.75 Q= 2/$1.47
12 Hamburger/Chicken Helpers B1G1F= $11.94- $4.80 in Q= 12/$7.14 ($.595 each)
2- Honey bunches of oats- 2/$3.59-2-$1 Q= 2/$1.59
Total- $14.58 with tax

Grand total = $33.78
I am not counting ECBs or rebates to come since I take them off next months/transaction.

I also went to the Dollar General and got a gallon of milk for $3.75 and 10 packs of bacon for $12, 2 loaves of bread for 1.78 and a bag of chips for $1 = $19.64
Total for the month in groceries =$401.20

3 comments:

jennifer said...

You are SERIOUS about your money saving! It is really cool to see what all you did.

Have a great week!

Jennifer

Tami said...

Do you guys have a Food Lion? Our Food Lion has gallons of milk for $2.99. My mom always says "tan fat looks better than white fat". That cracked me up.

Southerner said...

Tami- No, we don't have a food lion. The best price on milk right now is at Walgreen's. They have it for $3.49.